Goliášův komunikační bloG

Roztodivné nápady

Přístroj pro detailní pozorování hmyzu v jeho přirozeném prostředí

   Představme si badatele, který bude trávit mnoho hodin denně nad svým teráriem, kde vytvořil co nejvěrnější  prostředí pro několik desítek druhů hmyzu, které zde žijí stejně, jako ve volné přírodě...
   Představme si badatele, který bude trávit mnoho hodin denně nad svým teráriem, kde vytvořil co nejvěrnější  prostředí pro několik desítek druhů hmyzu, které zde žijí stejně jako ve volné přírodě. Terárium umožňuje badateli mít tento hmyz „jako na dlani“ a pozorovat je a fotografovat z bezprostřední blízkosti, vždy s vhodným osvětlením a prakticky ve všech činnostech, kterým se takový hmyz může věnovat. Podobné terárium můžeme vidět i v přírodovědných učebnách některých škol. U drobnějšího hmyzu již ovšem musíme používat speciálně upravené mikroskopy a mikroskopické kamery.
    Většina hmyzů jsou ve své pravé podstatě krvelačné šelmy. Chcete li pozorovat šelmy kočkovité, nebo psovité ve volné přírodě,  zaplatíte si cestu do afriky, nakoupíte za statisíce množství nehlučných kamer, speciálních stanů, fotoaparátů a dalšího vybavení. Když dorazíte do volné přírody a jste ještě stále na živu, navlečete si na boty igelitové sáčky, abyste netrousili pach, počkáte až bude foukat vítr správným směrem a během dne, kdy šelmy spí, dojdete na vhodné místo. Zde postavíte speciální pozorovací stan. V tomto stanu pak strávíte zhruba dva týdny a to zpravidla bez vycházek. Ve dne spíte a třídíte data a v noci sedíte za fotoaparátem a napjatě očekáváte, zda některá z šelem náhodou nepůjde kolem. Dnes se podobným způsobem již využívají i automatické spouště, které samy zaměří do místa, kde dochází k pohybu a bleskově zhotoví několik desítek fotografií tohoto místa. Stejně tak se používají i nehluční roboti, kteří projíždí divočinou, místy, kde se pohybují šelmy a fotografují. Říká se, že chcete li ty nejlepší fotografie, musíte počítat s využitím těchto robotů. Tak přicházíte o pocit lovce za spouští fotoaparátu. Kompromisem může být, pokud můžete šelmy pozorovat očima  onoho robota a sami na dálku rozhodovat o tom, kdy a co se bude fotit či natáčet.  No a tento můj přístroj umožňuje to samé, ale ne u velkých šelem kdesi v Africe, ale u hmyzích šelem, které žijícím uvnitř badatelova terária.
 
Rozcestník blogerů | Vtipy | Seriály


Ahoj, pokud se známe osobně, nebo mi z regulerního důvodu potřebujete napsat
a týká se to mého blogu, pište do tohoto okna.
Pokud zadáte chybně Vaši e-mailovou adresu, zprávu neobdržím.