Goliášův komunikační bloG

Dům

Popis přízemí domu s uzavřenou zahradou

Říká se, že nejhezčím domem je klasická roubenka. Ovšem co když člověk chce uvnitř nalézt něco víc, než pouze kachlová kamna a pryčnu na spaní. Pro takový případ navrhuji následující rozpoložení přízemí. Podkroví jsem nekreslil. V něm předpokládám vše to, co chybí dole - totiž ložnici rodičů, pracovnu, terasu a případný pokoj pro hosty. Popis dolního patra naleznete v tomto článku - stačí rozkliknout.
Vchodovými dveřmi vstoupíte do prakticky řešené předsíně se schodištěm do podkroví, kde je plánovaná ložnice rodičů, dvě terasy, pracovna, malá koupelna a malý průchozí pokoj s možným využitím jako pokoj pro hosty, předsíň ložnice, nebo jako druhý alternativní obývacího pokoje - pokud je již v obývacím pokoji přízemí až příliš lidí a vy právě potřebujete klid. Z předsíně také vedou dveře na toaletu s praktickým umyvadlem (nejen na ruce). Tmavě šedou barvou zde i ve zbytku náčrtku jsou označeny úložné prostory. V tomto případě botník a odkládací šatní skříň vpravo od vstupních dveří.

Jsme li již přezuti a seznámeni s předsíní, můžeme postoupit do obývacího pokoje, který je přirozeně koncipován jako „srdce domu“ a tudíž zahrnuje jídelní stůl, část pro odpočinek, tedy pohovky a konferenční stolek a v levém horním roku kout s televizorem. Zajímavostí zde je zadní stěna, tvořící dva oblouky pro vstup do zadní části domu, kde jsou dva dětské pokoje, případně jeden velký, nepředělený. Skrze oblouky vejdeme do částečně rozdvojené předsíně obou pokojů. Zde se nachází úložná skříň, která by v pokoji zabírala zbytečné místo a ve středu, mezi oběma oblouky je rozsáhlý psací stůl, který se dá využít též jako dekorační stůl na květiny a podobně. Hlavní snahou tohoto experimentu je vytvoření studijního prostřední pro děti, kde je bude rušit co možná nejméně vlivů, budou studovat „pod dohledem“, nebudou izolováni a současně budou mít veškeré pohodlí ke studiu nezbytné. Základní školu budou studovat 9 let, což je zhruba polovina, nebo minimálně třetina času, který v domě rodičů stráví. Připadá mi proto vhodné, věnovat tomuto pozornost již při stavbě domu.

Naopak v pravém dolním rohu je obloukový stup do kuchyně za kterou se nachází oddělený prostor sloužící jako prádelna. Zde se také předpokládá s umístěním bojleru a případných dalších technických zařízení domu. Dochází zde k využití zbytkového prostoru pod schodištěm. Dveře vpravo kuchyně vedou do uzavřené zahrady a vedlejší dveře pak do prostorné koupelny, která na první pohled působí spíše dojem zimní zahrady a celkově přináší atmosféru klidu, světla, tepla a vlahého větru. Nacházíme zde vedle prostorné rohové vany parní kout a dvě umývadla. V žádném případě se zde nejedná o místo pro spáchání rychlé hygieny, i když ani tomu interiér koupelny nebrání. Spíše jde o místo relaxace, uvolnění a přirozeného přecházení mezi prostornou koupelnou a zahradou. Ze strany zahrady vytváří prosklený výklenek koupelny příjemné zpestření vzhledu domu a ze strany koupelny máte naopak pocit, že vlastně jste v zahradě stále. V případě, že potřebujete větší soukromí, pak stačí zatáhnout žaluzie v prosklených stěnách, nebo jen ztlumit světla.
Žádné komentáře
 
Rozcestník blogerů | Vtipy | Seriály


Ahoj, pokud se známe osobně, nebo mi z regulerního důvodu potřebujete napsat
a týká se to mého blogu, pište do tohoto okna.
Pokud zadáte chybně Vaši e-mailovou adresu, zprávu neobdržím.